Dodaj artykułDodaj swój własny artykuł na naszej stronie!

Gitara czy kontrabas

Wielu miłośników rocka, kiedy słyszy o basie, od razu kojarzy sobie gitarę basową. Tymczasem warto wiedzieć, że jest to myślenie stereotypowego rockmana. Bo tak naprawdę, bas to nie tylko długowłosy gitarzysta. To również kontrabas, nierzadko pomijany w takim myśleniu. A brzmi on dość podobnie, chociaż daje zupełnie nowe możliwości. Warto przyjrzeć się zespołom, w których linię basową tworzą nie za pomocą gitary, a właśnie tego – zdawać by się mogło – anachronicznego instrumentu.

kontrabas

Kontrabas najpewniej i najczęściej kojarzony jest rzecz jasna z orkiestrami albo składami jazzowymi, jednak jego brzmienie jest uniwersalne. Wiele młodych zespołów staje przed dylematem – gitara czy kontrabas? Wielu młodych basistów potrafi grać na jednym i na drugim, pojawia się zatem również kwestia ceny. Gitara jest znacznie bardziej powszechna, przez to łatwiej ją zdobyć, a więc i cena nie jest tak wysoka, jak za kontrabas. Kontrabas jest bowiem dużo bardziej ekskluzywnym instrumentem, rzadziej spotykanym, a i wykonanie jest poważniejsze – dlatego odpowiednio więcej kosztuje. Jeśli myślimy o karierze, warto pamiętać, że sprzęt grający trzeba będzie czasem przewieźć z miejsca na miejsce. No i nie da się ukryć, że dużo łatwiej będzie przewieźć gitarę, będzie ona dużo lepiej chroniona i mniej miejsca nam zajmie. Z kolei kontrabas jest znacznie większy, no i bardziej podatny na uszkodzenie.

Czasem aż szkoda ryzykować. Nie da się jednak ukryć, że kontrabas jest dużo bardziej ekskluzywnym instrumentem. Wygląda poważniej, bardziej profesjonalnie, zawsze to rodzaj urozmaicenia w zespole. Często przecież zwraca się uwagę na pewien rodzaj innowacyjności zespołów, kontrabas z pewnością nie jest powszechnym instrumentem. Przy nim gracz wygląda bardzo dostojnie, jest ciekawszy. Prawda jest jednak taka, że preferencje instrumentalne jest najlepiej sprawdzić we własnym zakresie. Ktoś, kto potrafi grać na basowej gitarze, zagra też na kontrabasie i odwrotnie. Dlatego też powinien sprawdzić sobie, który z instrumentów bardziej mu leży i podjąć decyzję o wyborze we własnym zakresie.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *